تاریخچه اسکیت در جهان

 اختراع کفش اسکيت در سال 1763 توسط يک بلژيکي به نام ژوزف مرلين به ثبت رسيد. وی که با سوار شدن بر کفش هاي جديد خود به يک میهماني در لندن رفته بود به ناگاه با آيينه اي بسيار بزرگ و قيمتي برخورد کرد و آنرا خرد نمود. به غير از مرلين مخترعين ديگري هم کفش هاي اسکيت با مدل هاي مختلف ساختند که اکثر اين کفش ها داراي چرخ هاي خطي بودند که کفشهاي تيغدار پاتيناژ را تداعي مي کردند .

  56سال بعد "موسيو پتيبلد" فرانسوي نوع ديگري از کفش هاي اسکيت را به ثبت رساند. وي ادعا مي کرد که کليه حرکات پاتيناژ را با کفش هاي اسکيت نيز مي توان انجام داد، اما در عمل ثابت شد که بسياري از حرکات بر روي کفش هاي پتيبلد يا غير ممکن و يا بسيار مشکل است. همگام با افزايش اجتماع اسکيت در اواخر قرن19  و اوايل قرن 20 ورزش هايي که با اسکيت مرتبط بودند گسترش پيدا کرد.

در سال 1985 توليدکنندگان شروع به ساخت نوعي ديگر از کفش هاي اسکيت به نام  in line براي علاقه مندان به حفظ سلامتي کردند. در هنگامي که اين اسکيت در دهه 91 در بازار عمومي توزيع گردید، بازي هاي تفريحي هاکي دچار حرکت و جنبشي دوباره و جديد شد به طوري که در اواسط دهه 90 اين ورزش به يکي از پر طرفدارترين ورزش ها در امريکا تبديل گشت. ورزش اين لاين اسکيت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار است.

سازمان بين المللي ناظر بر اين ورزش بر آورد نمود اين ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اينک يکي از ورزش هاي بيست گانه مطرح دنيا به حساب مي آيد. "لوئيس لگرانج" در سال 1849 يک جفت کفش اسکيت اين لاين ساخت تا در اپراي فرانسوي Leprophel نمايش اسکيت را روي يخ شبيه سازي کند. اين اولين باري بود که اين لاين اسکيت به طور موفقيت آميز مورد استفاده قرار گرفت اما به علت اينکه اين وسيله توانايي دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان يک اختراع علمي يا وسيله کاربردي به حساب نيامد تا اينکه در اوايل 1860 در (مينيسوتاي آمريکا)يک گروه از بازيکنان هاکي روي يخ از اين وسيله با کفشي از پوسته سخت و چرخ هاي جديد از املاح آلي اسيد کاربنيک براي تمرين در خارج از پيست استفاده کردند.

تا کنون رشته های زیادی از دل ورزش اسکیت بیرون آمده اند  که  در سطح جهان شاهد برگزاری رقابت های آنان هستیم. این ورزش به بازی های آسیایی راه یافته  و انتظار می رود به المپیک نیز راه یابد .

 

 

 

هیات اسکیت استان آذربایجان شرقی در نظر دارد به منظور جذب حمایت های مالی و مشارکت های مردمی، اقدام به درج تبلیغات بر روی سایت این هیات نماید.


شرکت ها، تولید کنندگان، وارد کنندگان و افراد علاقه مند جهت سفارش آگهی می توانند با مدیر روابط عمومی هیات اسکیت تماس حاصل فرمایند.(5544046)

قابل توجه است واحدهای صنفی، تجاری، فروشگاهی، تولید کنندگان و وارد کنندگان لوازم ورزشی از جمله بخش هایی هستند که می توانند خدمات خود را بر روی سایت هیات ارائه کنند.

این سایت آمادگی دارد نسبت به معرفی پدیده های اسکیت شهرستان های استان از طریق هیات ها و معرفی نخبگان آموزشی و پژوهشی و دانش آموزان برتر شاغل در رشته اسکیت اقدام نماید.

تعرفه های سایت به این شرح است:

یک ماهه: یک میلیون ریال معادل دویست هزار تومان.

چهار ماهه: سه میلیون ریال معادل پانصد هزار تومان.

شش ماهه: پنج میلیون ریال معادل یک میلیون تومان.

یک ساله: ده میلیون ریال معادل دو میلیون تومان.

شرکت هایی که درخواست اسپاسنر شدن تیم های استانی اسکیت را دارند، می توانند درخواست خود را به نشانی الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال نمایند تا پس از بررسی اقدامات لازم صورت گیرد.

هیات اسکیت نیز در راستای همکاری فی مابین خدماتی همچون آموزش اسکیت پایه به تعداد مشخصی از نفرات مورد نظر اسپانسر، بدون محدودیت سنی و جنسیت را در برنامه های خود دارد. تبلیغات دور پیست ها و ... در رویدادهای اسکیت نیز از دیگر مواردی است که برای اسپانسرها در نظر گرفته شده است. همچنین تبلیغات اسپانسر تیم های اسانی بر روی تمامی لوازم و ادوات با طرحی زیبا و شکیل درج خواهد شد و در تمام مصاحبه های مرتبط نیز از آن بهره لازم برده می شود.