top-slides-01
top-slides-02
top-slides-03
top-slides-04
top-slides-05

اثر بخشی طب سوزنی

کلینیک طب سوزنی دکتر محمد طباطبائی ، دکترای تخصصی طب چینی از دانشگاه نانجینگ

انجمن طب سوزنی بریتانیا پس از بررسی پیامدهای درمان سی و چهار هزار بیمار درمان‌شده توسط طب سوزنی، با ارائه مقاله‌ای در مجله معتبر «ژورنال بریتانیایی پزشکی» British Medical Journal در ماه سپتامبر ۲۰۰۱ چنین اعلام نمود که طب سوزنی در صورتی که توسط پزشکان آموزش‌دیده در دوره‌های استاندارد انجام شود، بسیار ایمن و فاقد هرگونه عارضه جدی است. بیشتر بیماران، طب سوزنی را با تزریقات مقایسه می کنند، و به همین دلیل با ترس و نگرانی زیادی مواجه می شوند. ولی لازم به ذکر است که سوزن‌ها، بسیار باریک و صیقلی طراحی شده‌اند تا بیمار دردی حس نکند، و اگر دردی ایجاد شود معمولاً در حد یک پشه گزیدگی می‌باشد.
امروزه طب سوزنی به عنوان مهمترین رویکرد در طب چین، پرطرفدارترین شیوه طب سنتی بین پزشکان در سراسر جهان است. طی پنجاه سال گذشته، تعداد بیشماری از پزشکان از کشورهای گوناگون پس از طی دوره پزشکی عمومی یا دوره تخصصی پزشکی کلاسیک با تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های بین‌المللی طب سوزنی چین نظیر آکادمی طب سوزنی پکن (CBIATC) و شانگهای، این طب را فراگرفته و در کشورهای خود مشغول به طبابت با این شیوه می‌باشند.
طب سوزنی در بسیاری از بیماری ها جایگاه درمانی ویژه ای دارد و در درمان برخی بیماری‌ها یک سروگردن بالاتر از طب نوین قرار میگیرد. به عنوان مثال سردرد‌هایی با منشاء نامشخص و یا درمان پای بی‌قرار و یا حتی اختلالات روحی روانی همچون استرس و اضطراب پاسخ مناسبی به درمان طب سوزنی میدهند و یا موارد دیگری از بیماری‌ها برای درد حاد کمر، طب سوزنی اثر مثبتی نداشته است ولی در دردهای مزمن کمر اثر بخشی مثبتی مشاهده شده است.

درباره‌ی جینسنگ

دكتر محمد طباطبایی - دكترای تخصصی طب چینی، دانشگاه نانجینگ
 افسانه
 روزی روزگاری دو برادر برای شكار به كوهستان رفتند. اواخر پاییز بود و زمستان در راه. روستاییان خطر هوای متغییر آن فصل را به آن دو گوشزد كردند: « در این وقت سال هوا بسیار متغییر است و هر لحظه امكان دارد برف ببارد. در آن صورت شما قادر به بازگشت از كوهستان نخواهید بود.» اما دو برادر جوان به نصیحت مردم توجهی نكردند. آن‌ها تیر و كمان، ‌لباس‌های چرمی و ذخیره‌ی غذای خود را برداشتند و راهی كوهستان شدند. برای چند روز آن‌ها شكار زیادی كردند اما ناگهان یك بعدازظهر هوا تغییر كرد. باد به شدت شروع به وزیدن كرد و دو روز و دو شب برف زیادی بارید و تمام كوهستان را سفیدپوش كرد. دو برادر همان‌طور كه مردم پیش‌بینی كرده بودند قادر به بازگشت از كوهستان نبودند. آن‌ها مجبور شدند در منطقه‌ای دور، میان درختان انبوه بمانند تا طوفان برف متوقف شود. بعضی از آن درختان ارتفاعی بیش از صد متر و تنه‌های تنومندی داشتند.

ادامه مطلب...

تاریخچه طب سوزنی

دکتر فرید مختاری - پزشک طب سوزنی
تاریخچه استفاده از طب سوزنی در کشور چین به دوران نوسنگی باز می‌گردد که در آن زمان از سنگ‌هایی نوک تیز به نام « بیان شی» استفاده می‌شد. سوزن‌های سنگی طب سوزنی مربوط به پنج هزار سال پیش توسط باستان‌شناسان در کشور چین کشف شده‌است. نخستین کتاب چینی که در آن در مورد طب سوزنی بحث شده‌است کتاب «طب داخلی کلاسیک امپراتور زرد» می‌باشد که در حدود ۲۳۰۰ سال پیش نوشته شده‌است. یان کتاب از انواع سوزن‌های فلزی، گذرگاه‌های انرژی در بدن و نقاط خاص بر روی آنها، انواع روش‌های فروکردن سوزن در بدن و انواع بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از طب سوزنی آنها را درمان نمود بحث نموده‌است.
البته به استناد متون پزشکی غربی رگه هایی از طب سوزنی در کشور ایران یافت می شود، چنانچه که ابن سینا در درمان برخی از بیماری ها از نقاط طب سوزنی بهره می برده. مثلا در درمان سیاتیک ابن سینا از نقاط طب سوزنی گوش استفاده می کرده است.

طب سوزنی چیست؟

دكتر محمد طباطبایی - دكترای تخصصی طب چینی، دانشگاه نانجینگ
طب سوزنی شاخه ای از طب چین است که بیش از سه هزار سال قدمت دارد. در طب سوزنی سوزنهای مخصوص بسیار نازکی را در نقاط خاصی از بدن قرار می دهند. این کار برای باز گرداندان تعادل و سلامت بدن انجام می گیرد.
بدن انسان مکانیزم های خود تنظیم شونده ای دارد که می تواند تعادل را حفظ کند. طب سوزنی به طور قابل توجهی می تواند روی این سیستم تاثیر بگذارد.
مکانیزم اثر طب سوزنی از منظر طب چین:
پزشکان طب چین معتقدند وقتی جریان چی در بدن دچاراختلال شود توازن بدن به هم می خورد. چی به عصاره ی حیاتی هر پدیده ای گفته می شود. وقتی یک انسداد یا جریان غیر یکنواخت رخ بدهد عدم توازن به وجود می آید که می تواند منجر به بیماری گردد.
از منظر طب چین، پزشک نقاطی از بدن را انتخاب می کند که با درمان آنها می توان جریان صحیح چی را بازگرداند. این یکی از اساسی ترین مفاهیم طب کل نگر است که حقیقتا در بازگرداندن سلامت موثر است.

ادامه مطلب...

محدوده‌ی درمانی طب سوزنی

دكتر محمد طباطبایی - دكترای تخصصی طب چینی، دانشگاه نانجینگ
طب سوزنی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت می باشد. طب سوزنی ، هم اغلب می تواند بعنوان اولین انتخاب درمانی برای یک مشکل باشد و هم می تواند به عنوان یک درمان همراه با سایر درمانهای پزشکی به کار رود.
در اینجا فهرستی از بیماریها نام برده شده است که طب سوزنی می تواند در درمان آنها موثر باشد. این فهرست مطمئنا کل بیماری های تحت درمان را شامل نمی شود ولی می تواند کلیتی از محدوده های درمان را نشان دهد . اگر شما به بیماری مبتلا هستید که در این فهرست به آن اشاره نشده است میتوانید با من تماس بگیرید.

ادامه مطلب...