طب سوزنی چیست؟

دكتر محمد طباطبایی - دكترای تخصصی طب چینی، دانشگاه نانجینگ
طب سوزنی شاخه ای از طب چین است که بیش از سه هزار سال قدمت دارد. در طب سوزنی سوزنهای مخصوص بسیار نازکی را در نقاط خاصی از بدن قرار می دهند. این کار برای باز گرداندان تعادل و سلامت بدن انجام می گیرد.
بدن انسان مکانیزم های خود تنظیم شونده ای دارد که می تواند تعادل را حفظ کند. طب سوزنی به طور قابل توجهی می تواند روی این سیستم تاثیر بگذارد.
مکانیزم اثر طب سوزنی از منظر طب چین:
پزشکان طب چین معتقدند وقتی جریان چی در بدن دچاراختلال شود توازن بدن به هم می خورد. چی به عصاره ی حیاتی هر پدیده ای گفته می شود. وقتی یک انسداد یا جریان غیر یکنواخت رخ بدهد عدم توازن به وجود می آید که می تواند منجر به بیماری گردد.
از منظر طب چین، پزشک نقاطی از بدن را انتخاب می کند که با درمان آنها می توان جریان صحیح چی را بازگرداند. این یکی از اساسی ترین مفاهیم طب کل نگر است که حقیقتا در بازگرداندن سلامت موثر است.
 مکانیزم اثر طب سوزنی از منظر طب غربی:
پژوهشهای انجام شده در غرب نشان می دهند که سوزنها با تحریک سیستم عصبی ، باعث شروع یک سری واکنشهای نرواندوکرین می شوند. سپس مواد شیمیایی ایی آزاد می شوند که به برقراری یک تعادل بیوشیمیایی کمک می کنند. همه سیستم های بدن اعم از سیستم عصبی سمپاتیک و پارا سمپاتیک، سیستم عصبی مرکزی ، سیستم ایمنی و سیستم غدد درون ریز طی انجام طب سوزنی تحت تاثیر قرار می گیرند. این امر باعث کاهش درد، کاهش علائم و بهبود بیماری می گردد.

طب سوزنی پزشکی:
طب سوزنی پزشکی به انجام طب سوزنی توسط یک پزشک اطلاق می گردد، پزشکی که به خوبی در طب غرب و طب سوزنی آموزش دیده باشد. این در حقیقت یک طب کاملا انظمامی است. پزشک در هر دو حیطه دانش طب غرب و طب چین توانمند است واین عمق نظری بیشتری در مواجهه با بیمارش به او می بخشد.
بسیاری از بیماریها یا مشکلاتی که در طب غرب توضیح مشخصی ندارند اغلب در طب چین تشریح شده اند که این امر به پزشک امکان استفاده از انتخاب های درمانی وسیع تری را می دهد.

معاینه ی طب سوزنی:
معاینه اولیه شامل مشاهده کلی بیماراعم از بدن ، احساسات و همچنین عوامل محیطی مثل آب و هوا، سبک زندگی، دوستان و حمایت خانواده می باشد. معاینه مشخص می کند که کجا عدم توازن منجر به بیماری وجود دارد، علت اولیه چیست و توازن کلی بیمار چگونه است. این اطلاعات با بکارگیری هر دو دانش طب غربی و طب چینی بدست می آیند.

چند طب درمان:
تعداد جلسات درمانی لازم بستگی به طبیعت بیماری ، سلامت زمینه ای فرد و مزمن بودن بیماری دارد. ممکن است یک یا دو جلسه درمان برای یک مشکل حاد کافی باشد. در مقابل، درمان برخی بیماریهای مزمن ممکن است چند مجموعه ده تا دوازده جلسه ای در مدت چند ماه را شامل شود. اما  معمولا پس از چند جلسه تغییرات حاصل می شوند و مشخص می شود که طب سوزنی موثر خواهد شد بود یا نه.

چه احساسی پس از درمان خواهم داشت؟
پاسخ سریع به درمان ممکن است شامل احساس راحتی یا تشدید خفیف علائم باشد. این تشدید علایم گذرا بوده و معمولا قبل از شروع علائم بهبودی  به مدت یک تا سه روز بطول می انجامد. بعضی از بیماران ممکن است به علت هراس از سوزنهای طب سوزنی احساس ناراحتی بکنند، دانستن این نکته مهم است که درمان طب سوزنی شبیه تزریق آمپول نیست. سوزنها بسیار نازک هستند به طوری که بیمار گاهی آنها را اصلا احساس نمی کند. در صورت تحریک سوزنها حسی شبیه درد خفیف یا سنگینی در نقاط وجود خواهد داشت. سوزنها یکبار مصرف هستند و هرگز مجددا به کار نمی روند.